يكشنبه 4 فروردين 1398.
امروز
الأحد 18 رجب 1440.
قمری:
Mar 24 2019.
میلادی:

تأثیرات نماز بر زندگی - قسمت اول

تأثیرات نماز بر زندگی - قسمت اول


نماز و مردم:

​اصل در نماز به جماعت خواندن است. در نماز جماعت،با مردم ،در مردم و از مردم بودن مطرح است،در کنار مردم بودن بدون هیچگونه امتیاز ،از هر نژاد و اقلیم و در هر شرایطی اقتصادی.

نماز جماعت بدون امام نمی شود،چنانکه جامعه بدون رهبر نمی شود.امام برای همه مردم به طور یکسان امام است،نه برای گروه خاص. فقیر وغنی و زشت و زیبا در کنار هم قرار میگیرند،باید امتیازات پوچ با نماز جماعت از جامعه حذف شود،اگر امام در نماز اشتباه کرد مردم به او هشدار می دهند،یعنی در نظام اسلامی امام و امت باید مراقب یکدیگر باشند. 

امام جماعت باید مراعات ضعیف ترین مردم را بکند و نماز را طول ندهد و این خود درسی است که مسئولین باید در برنامه ریزی ها و حرکت ها توجه به همه اقشار داشته باشند. 

در نماز جماعت مردم نباید از امام جلو بیفتند و این درس دیگری است که نشانه نظام و ادب می باشد.اگر از امام جماعت گناهی سرزد و مردم فهمیدند،باید کنار رود،یعنی مردم و جامعه را نباید به دست فاسق سپرد. 

در نماز جماعت همه با هم به خاک افتاده و سجده می کنیم ،آری باید همه با هم باشیم. در نماز جماعت همه مردم می توانند با کسب علم و تقوی و محبوبیت امام شوند،پیشنمازی ارث کسی نیست،هرکسی در کمالات برتر شد در جامعه آقاست.


نماز و اطلاع رسانی:

​امروز در دنیا دولت ها با صرف بودجه های سرسام آوری برای امر اطلاع رسانی کوشش می کنند. در اسلام طرح نماز جماعت و حضور مردم در صحنه،آن هم در خانه خداوند و با وضو،بهترین فرصت برای آشنایی مردم با یکدیگر و آشنایی با توطئه های دشمنان و پیش بینی راه حل ها برای خنثی کردن آن و شنیدن آخرین اخبار و گرفتن تحلیل درست از زبان امام جماعت با سواد و با تقوی و احوال پرسی از یکدیگر و تفقد از محرومین جامعه و یاد گذشتگانی که در مسجد بوده اند و حضور و غیاب ساده و بی تشریفات و دعای دسته جمعی برای حل مشکلات و استمداد از خداوند است.


نماز و تحرک:

​اسلام از مردم تحرک و هیجان معنوی می خواهد،شعار "عجلوا بالصلوة" و "فاسمعوا الی ذکرالله"(سوره جمعه،آیه 9)یعنی باید هنگام نماز با صدای مقدس اذان در جامعه مسلمین ،تحرک و تصمیم خاصی را به وجود آورد،باید کارها تعطیل،تفرق ها تبدیل به وحدت،غفلت ها تبدیل به ذکر و یاد خدا شود. مؤمن واقعی کسی است که هرگاه یاد خدا شد،دل او تکان بخورد.مثال کسی که صدای اذان را بشنود و بی توجه باشد،مثال کسی است که صدای پدر را بشنود و اعتنا نکند. 

ادامه دارد.... 

"برگرفته از کتاب 114 نکته درباره نماز،محسن قرائتی"

​التماس دعا

چهل حدیث درباره مساجد
آثار فردی و اجتماعی حجاب:

پست های مرتبط

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره وبلاگ اذانگو

وبلاگ اذانگو به عنوان بخشی از فعالیت های در راستای تحقق شعار "پخش اتوماتیک اذان در هر نقطه از ایران و جهان" سایت اذانگو بوجود آمده است. و علاوه بر مطالب اختصاصی اذان، نماز و اوقات شرعی به مطالب مذهبی و فرهنگی مرتبط نیز می پردازد. این وبلاگ قصد دارد با همکاری تمامی علاقمندان در جهت هر چه پربارتر شدن محتوی و همچنین تحقق شعار یادشده تلاش نماید.