طراحی سایت
پنجشنبه 27 مهر 1396..
امروز
الخميس 29 محرم 1439..
قمری:
Oct 19 2017..
میلادی:

دحوالعرض

دحوالعرض

دحوالارض، بیست و پنجم ذیقعده را گویند که در آن زمین گسترش یافته است. و از روزهای خاص و پرفضیلیت می باشد که عبادت، شب زنده داری و روزه داری در آن بسیار توصیه و تاکید گردیده است.

دَحو» به معنای بسط و گسترش است.  منظور از دحوالارض این است که در آغاز، تمام سطح زمین را آب‌های حاصل از باران‌های سیلابی نخستین فراگرفته بود.این آب‌ها، به تدریج در گودال‌های زمین جای گرفتند و خشکی‌ها از زیر آب سر برآوردند و روز بروز گسترده‌تر شدند. از طرف دیگر، زمین در آغاز به صورت پستی‌ها و بلندی‌ها یا شیب‌های تند و غیر قابل سکونت بود. بعدها باران‌های سیلابی مداوم باریدند، ارتفاعات زمین را شستند و دره‌ها گستردند. اندک اندک زمین‌های مسطح و قابل استفاده برای زندگی انسان و کشت و زرع به وجود آمد. مجموع این گسترده شدن، «دَحو الارض» نام‌گذاری می‌شود.

علاوه بر آن، روایت است این روز به عنوان روز قیام امام زمان (عج) ؛ روز میلاد حضرت ابراهیم (ع) و حضرت عیسی (ع) می باشد. و همچینی  در این روز، رسول خدا ـ صلى الله علیه و آله ـ به قصد حجة الوداع از مدینه با 124هزار نفر  و حضرت فاطمه (ع) و تمامى اهل بیت خود به مکه عزیمت نمودند.

شب و روز دحوالارض نمازها و ادعیه مخصوصی دارد که کیفیت آنها در کتاب مفاتیح الجنان مرحوم شیخ عباس قمی (ره) آمده است از جمله :

1. روزه داشتن که ثواب هفتاد سال عبادت را دارد.
2- احیا و شب زنده داری شب دحوالارض که برابر با یک سال عبادت است.
3-  ذکر، دعا و استغفار. (زیارت حضرت امام رضا (ع) را  بهترین و با فضیلت‌ترین عمل مستحبی  می­باشد)
4-  انجام غسل به نیت روزِ دحوالارض و نماز مخصوص آن.

 

 

Rate this blog entry:
بازتاب باورهای دینی در منظومه "حیدربابایه سلام" اس...
موذن های نامی ایرانی: رحيم موذن زاده اردبيلي
 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره وبلاگ اذانگو

وبلاگ اذانگو به عنوان بخشی از فعالیت های در راستای تحقق شعار "پخش اتوماتیک اذان در هر نقطه از ایران و جهان" سایت اذانگو بوجود آمده است. و علاوه بر مطالب اختصاصی اذان، نماز و اوقات شرعی به مطالب مذهبی و فرهنگی مرتبط نیز می پردازد. این وبلاگ قصد دارد با همکاری تمامی علاقمندان در جهت هر چه پربارتر شدن محتوی و همچنین تحقق شعار یادشده تلاش نماید.