پنجشنبه 26 مهر 1397.
امروز
الخميس 8 صفر 1440.
قمری:
Oct 18 2018.
میلادی:

سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س)

سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س)
اول ذی الحجه سالروز ازدواج حضرت علی (علیه السلام) و حضرت فاطمه (سلام الله علیها) می باشد. بنا بر مشهورترین روایت، ازدواج ایشان در سال دوم هجرت  بوده. و روایت است  سن حضرت علی (علیه السلام) در هنگام ازدواج، 25 سال و سن حضرت فاطمه (سلام الله علیها) 10 سال بوده است. این زوج عالیقدر تا سال یازده هجری (سال شهادت حضرت فاطمه (سلام الله علیها) )به مدت نه سال، زندگی پرباری در کنار هم داشتند.
  2569 بازدید
  کامنت

نگاهي به مراسم بيرق زنان در دزفول

نگاهي به مراسم بيرق زنان در دزفول

بر اساس پژوهش‏های مردم‌شناسی از کهن‌ترین زمان‏ها تا امروز، زندگی گروه‌های انسانی همواره با آیین‌ها و جشن‌ها گره خورده است. فرصتی که مردم در آن‏، فارغ از روزمرگی‌ها و فعالیت‌های جدی روزانه، با گردهمایی‌هایی به شادمانی، تفریح یا نیایش و فعالیت‌های معنوی می‌پردازند. این جشن‌ها و آیین‌ها دامنه بسیار گسترده‌ای را فرا می‌گیرد. از آیین‌ها وجشن‌های باستانی، اسطوره‌ای و فصلی ملی گرفته تا جشن‌های مذهبی، خانوادگی و... بیشتر این جشن‏ها و آیین‏‏ها در عین وحدت از کثرت بسیاری برخوردارند و بدون ‏این‌که از بیرون‏، دستور و اجباری برای برگزاری آنها صادر شود، خودجوش و با رضایت‏‏خاطر به اشکال وسیع و متنوعی برگزار می‏شوند.

ادامه خواندن
  2090 بازدید
  کامنت

زندگینامه مختصر امام محمدتقی (ع) (به مناسبت سالروز شهادت آن حضرت)

امام محمد تقى (علیه السلام) دهم ماه رجب سال 195 هجری قمری در مدینه منوره چشم به جهان گشود. پدر بزرگوارش حضرت رضا (علیه السلام) و مادر ارجمندش بانویى مصرى تبار به نام سبیکه یا خیزران بود .  وی در سن 7 سالگى و پس از شهادت امام رضا (علیه السلام) به امامت رسید و هفده سال رهبرى شیعیان را به عهده داشت. دوران امامت ‏آن حضرت با دو نفر از خلفاى ستم پیشه عباسى مأمون و معتصم مقارن بود. امام محمدتقی (علیه السلام) در داشتن تمام صفات زیباى اخلاقى و انسانى سرآمد خوبان روزگار بود. پارسایى، علم و دانش...
ادامه خواندن
  1096 بازدید
  کامنت

بازتاب باورهای دینی در منظومه "حیدربابایه سلام" استاد شهریار

  27 شهریور ماه، سالروز وفات استاد شهریار  می باشد که به پاس خدمات ارزشمند ایشان  در اعتلاي فرهنگ و ادب ايران،‏‏ این روز با تصويب شوراى عالى انقلاب فرهنگى " روز ملى شعر و ادب " نامگذاری شده. یکی از آثار معروف استاد شهریار، منظومه "حیدربابایه سلام" می باشد که به زبان آذری فرهنگ و زندگی مردم آذربایجان در آن نقش بسته است. که در آن علاوه بر آداب و رسوم و عادت‌هاي عاميانه مردم ، طبيعت و زيبائي‌هاي آن ، ارزشهاي اخلاقي، مسائل و معضلات اجتماعي به طور برجسته از اعتقادات باورهای دینی مردم نیز سخن به میان...
ادامه خواندن
  1267 بازدید
  کامنت

دحوالعرض

دحوالعرض

دحوالارض چیست ؟

دحوالارض، بیست و پنجم ذیقعده را گویند که در آن زمین گسترش یافته است. و از روزهای خاص و پرفضیلیت می باشد که عبادت، شب زنده داری و روزه داری در آن بسیار توصیه و تاکید گردیده است.

ادامه خواندن
  848 بازدید
  کامنت

درباره وبلاگ اذانگو

وبلاگ اذانگو به عنوان بخشی از فعالیت های در راستای تحقق شعار "پخش اتوماتیک اذان در هر نقطه از ایران و جهان" سایت اذانگو بوجود آمده است. و علاوه بر مطالب اختصاصی اذان، نماز و اوقات شرعی به مطالب مذهبی و فرهنگی مرتبط نیز می پردازد. این وبلاگ قصد دارد با همکاری تمامی علاقمندان در جهت هر چه پربارتر شدن محتوی و همچنین تحقق شعار یادشده تلاش نماید.