۰۲۱-۸۸۹۳۰۶۷۰-۸۸۹۲۷۸۴۵

آموزش

قابلیت ها و استفاده بهتر

محاسبه گر جهانی اوقات شرعی

محاسبه گر جهانی اوقات شرعی

محاسبه گر جهانی اوقات شرعی قابلیتی است که با استفاده از موقعیت مکانی نصب دستگاه اذان گو و زمان ، اوقات شرعی را برای همان نقطه محاسبه نموده و بر اساس همین محاسبه برنامه پخش دستگاه اذان گو انجام می شود. و نیازی به بروزرسانی سالیانه و یا چند سال یکبار جداول اوقات شرعی مانند دستگاه های اذان گوی با جدول اوقات شرعی نیست و همچنین با جابجایی دستگاه چه داخل کشور و چه خارج از کشور نیازی به جداول جدید نمی باشد.

 

 •  قابلیت محاسبه اوقات شرعی (به جای جداول سالانه)
 •  تمامی فرمول های رایج شیعه و سنی
 •  محاسبه اوقات شرعی بر اساس ساعت شرعی مرکز استان ، شهرستان و یا بخش ( برای بیش از 1500 نقطه کشور ) و یا برای دقیقا همان نقطه نصب دستگاه اذانگو
 •  منطبق با اوقات شرعی رسمی کشور
 •  امکان استفاده در ایران و دیگر کشورهای خارجی با استفاده از مکان یاب ماهواره ای و یا وارد کردن موقعیت جغرافیائی
 •  تائید شده از طرف موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران

 

محاسبه گر جهانی اوقات شرعی چیست؟

محاسبه گر جهانی اوقات شرعی قابلیتی است که با استفاده از موقعیت مکانی نصب دستگاه اذان گو و زمان ، اوقات شرعی را برای همان نقطه محاسبه نموده و بر اساس همین محاسبه برنامه پخش دستگاه اذان گو انجام می شود. و نیازی به بروزرسانی سالیانه و یا چند سال یکبار جداول اوقات شرعی مانند دستگاه های اذان گوی با جدول اوقات شرعی نیست و همچنین با جابجایی دستگاه چه داخل کشور و چه خارج از کشور نیازی به جداول جدید نمی باشد.

 

مکان نصب دستگاه اذنگوی تمام خودکار به سادگی با سه روش زیر مشخص می شود:

 1. انتخاب استان ، شهرستان و بخش از لیست شهر ها در منوی فارسی دستگاه اذانگو که این شهرها بر اساس آخرین تقسیمات کشوری و با استاندارد موسسه ژئو فیزیک دانشگاه تهران در برنامه وجود دارد. نقاط تعریف شده در لیست بیش از 1500 نقطه کشور عزیزمان ایران است.
 2.  وارد نمودن دستی مختصات جغرافیایی در منوی مربوطه در دستگاه برای نقاطی که در لیست وجود ندارد. مانند نقاطی که به هر دلیلی در لیست وجود ندارد و یا خارج از کشور.
 3.  مکان یابی اتوماتیک توسط دستگاه اذان گو: با توجه به مجهز بودن دستگاه اذان گو به جی پی اس GPS امکان مکان یابی و تنظیم دقیق ساعت توسط دستگاه وجود دارد

دو قابلیت آخر (استفاده از مکان یاب ماهواره ای و یا وارد کردن موقعیت جغرافیائی) امکان استفاده دستگاه اذانگو را علاوه بر داخل کشور در دیگر کشورهای خارجی را نیز فراهم نموده است.

 

 تنظیم ساعت دستگاه اذانگوی تمام خودکار ماهواره ای

سیستم محاسبه گر اوقات شرعی برای محاسبه نیاز به زمان دقیق (ساعت) دارد که این زمان با دقت بسیار بالایی بصورت کاملا اتوماتیک و خودکار –همانطور که از نام دستگاه نیز پیداست - از ماهواره و توسط جی پی اس GPS  موجود در دستگاه اذان گو دریافت می شود.

 

انطباق محاسبات با محاسبات مراجع مختلف صاحب نظر در محاسبه اوقات شرعی شیعه و سنی

 علاوه بر فرمول مورد استفاده از طرف ژئوفیزیک دانشگاه تهران برای محاسبه اوقات شرعی شیعی تمامی فرمول های استاندارد محاسبه اوقات شرعی شیعه و سنی جهان نیز در محاسبه گر اوقات شرعی گنجانده شده است و در صورت استفاده از هر فرمول دیگر محاسبه اوقات شرعی توسط کاربران دستگاه اذانگو ، این شرکت آمادگی قرار دادن فرمول مورد نیاز در محاسبه گر و دستگاه اذانگو را دارد.

لازم به ذکر است قابلیت تنظیم همه پارامترهای محاسبه اوقات شرعی توسط کاربر نیز وجود دارد.

 

روشهای محاسبه اوقات شرعی رسمی و غیر رسمی: 

 1. امکان محاسبه اوقات شرعی رسمی کشور: این قابلیت برای زمانی است که ما می خواهیم اذان دقیقا برای مرکز استان و منطبق با پخش اذان در صدا و سیمای هر استان باشد.
 2. امکان محاسبه دقیق برای همان نقطه: این روش به علت عدم انطباق ساعات شرعی رسمی مراکز استانهای بزرگ با اوقات شرعی واقعی محل مورد نظر شما استفاده میشود . و به عبارت دیگر محاسبه ساعت شرعی برای هر منطقه بصورت اختصاصی برای آن منطقه و با دقت بسیار بالایی انجام می شود. بطور مثال در برخی استانها ساعات شرعی غربی ترین نقطه و شرقی ترین نقطه اختلاف زمانی زیادی دارد و این موضوع بخصوص در ماه مبارک رمضان باعث سر درگمی می شود.

 

منطبق با اوقات شرعی رسمی کشور:

محاسبات انجام شده توسط محاسبه گر اوقات شرعی کاملا منطبق با فرمولها و محاسبات موسسه زئوفیزیک دانشگاه تهران به عنوان تنها مرجع رسمی تقویم و اوقات شرعی کشور و مورد تائید این موسسه می باشد.

تذکر: صدا و سیما بر اساس جداول اوقات شرعی موسسه ژئوفیزیک اذان پخش می کند.

خواندن 9315 دفعه